AKTUALITY


Island  -  fotografie krajiny

Výstava v Muzeu Vysočiny v Třebíči v galerii Tympanon. 
Vernisáž 17. ledna 2019 v 17 hodin. Výstava potrvá do neděle 3. března 2019

 

 

 

Island - země vzdálená​

NOVINKA

V listopadu 2018 přišla na pulty knihkupectví moje třetí fotografická publikace Island - země vzdálená, celkově již moje sedmá kniha, věnovaná Islandu. Předchozí dvě fotografické publikce - Island - země neznámá a Island - země včera zrozená jsou již vyprodané. Tentokrát jde o knihu černobílých fotografií.

Podrobnosti o knize jsou zde.

 

Setkání
povídky z Islandu

V polovině ledna 2019 vychází moje osmá knížka věnovaná Islandu - soubor povídek. formát 115x155 mm, vázaná v tvredých deskách, laminovaný přebal, 136 stran. K dostání u dobrých knihkupců nebo zde

Ze závěrečné poznámky: 

Knížka Setkání – s podtitulem povídky z Islandu – obsahuje 18 příběhů na rozhraní reality a fantazie, jejichž hrdinové se setkávají s všedními i nečekanými situacemi, ale také se svými představami, se svou minulostí a možná i budoucností. A v těchto setkáních mohou nacházet sami sebe, nebo naopak sami sobě se vzdalovat.
Julio Cortázar, autor povídky, která sloužila jako předloha k nesmrtelnému filmu Michelangela Antonioniho Zvětšenina, viděl analogii v povídce a fotografii: „Obě z reality vystřihnou fragment a dají mu určité ohraničení, ale tak, že tento fragment působí jako rozbuška, jež otevírá dokořán skutečnost daleko širší…“ A právě Cortázarovo srovnávání povídky a fotografie mě dovedlo k pochopení, co přimělo fotografa Jana Suchardu, autora tří fotografických publikací o Islandu, k napsání povídek inspirovaných touto zemí. Za dlouhé roky cestování po tomto magickém ostrově, seznamování se s životem jeho obyvatel a zajímavou historií, vnímání až mystické islandské krajiny a následném zpracovávání fotografického materiálu se mu v hlavě rodily příběhy, které se jednoho dne rozhodl převést do povídek. Povídek inspirovaných Islandem, zemí, kde můžete potkat elfy a mluvit s kameny, stačí jen být vnímaví a správně naladěni. Ale také zemí, která možná způsobí, že po návratu domů nespatříte v zrcadle sebe, ale tvář někoho jiného…

 

Jana Jakšová
předsedkyně Klubu islandských fanatiků

 

 

 

Sto let islandské suverenity

V Česku na nás v současné době pomalu z každého „koutu“ vykukuje připomínka, že rok 2018, je rokem 100. výročí vzniku Československa.  Úmyslně nepíšu vzniku „samostatného Československa“, jak se téměř všude uvádí, protože by tím bylo řečeno, že před rokem 1918 existovalo jakési „nesamostatné Československo“, ale ono neexistovalo – jak všichni dobře víme – vůbec. A nově vzniklé Československo byl státní novotvar. A toto Československo se stoletého jubilea nedočkalo.

Ale, my, milovníci a přátelé (a někteří doslova fanatici) Islandu bychom si měli připomenout, že rok 2018 je i rokem 100. výročí suverenity Islandu. Dnem 1. prosince 1918 vstoupila v platnost smlouva s Dánskem, kterým Island získal suverenitu a s Dánskem zůstal jenom v personální unii – tvořenou hlavou dánského krále. Dánsko se s Islandem jednorázově vyrovnalo převodem dvou miliónů dánských korun a od té doby mělo ve své gesci už pouze zahraniční vztahy, ochranu vod a Nejvyšší soud. Ten si však Islanďané záhy vytvořili svůj vlastní – takže z minulosti zůstaly jen první dvě oblasti. Island si začal své záležitosti spravovat sám.

Island, který byl samostatný  od dob počátku osídlování až do roku 1262, kdy se pod nátlakem podřídil norskému králi Hákonu Gissurovi, tedy v roce 1918 získal zpět svoji samostatnost.

Vyhlášení Islandské republiky 17. června 1944 bylo tečkou za celým procesem postupného vymaňování islandského národa z područí Dánska, pod nějž Island patřil od roku 1382.

(Více a podrobněji viz Helena Kadečková: Dějiny Islandu, 2001)

Na Islandu se letošní celý rok nese ve znamení tohoto významného jubilea a já jsem si dovolil přispět malinkatou „troškou do mlýna“ a vytvořil pro radost sobě (a snad možná i někomu dalšímu) jakési logo tohoto krásného výročí.

Ať žije Island!

Český rozhlas - Vysočina

V úterý 16. ledna 2018 jsem byl hostem Tamary Peckové v dopoledním vysílání Českého rozhlasu - Vysočina. 

Téma našeho povídání je i bez nápovědy jasné - ISLAND.
​Takže, chccete-li se podívat na webovou stránku tohoto pořadu, tak můžete ZDE
​a chcete-li si tu hodinu vysílání poslechnout, tak můžete ZDE

 

 

 

 

 

 

Island - Koktejl

Právě vyšlo speciální číslo cestovatelského časopisu Koktejl - tentokrát věnované celé Islandu. Historie, příroda,
zajímavosti, cestování... o všem se čtenář může dočíst. A kdo se chystá na Island, jistě zde najde nejeden tip pro svoji cestu.
Se "skromností sobě vlastní" smiley dodávám, že jsem troškou do mlýna přispěl i já článkem o bývalé rybí továrně v Djúpavíku a zejména o cestování po islandském vnitrozemí, což je moje specialita.

Kdo časopis nesežene, může si o něj napsat na adresu:
CZECH PRESS GROUP a.s.,  Klíšská 1432/18, Ústí nad Labem 400 01

Hezké počtení!

 

 

 

 

 

 

Island - 111 nej...

Kapesní obrazový průvodce po Islandu.

Podrobnosti jdou zde.

 

 

 Island autem 4x4

Průvodce po vnitrozemí Islandu.

 

Kniha byla oficiálně uvedena na trh 9. dubna 2016 na Islandském dni

v Městské knihovně v Praze.

Podrobnosti o knížce jsou zde.

 

Kniha: Island - země včera zrozená

V roce 2007 jsem vydal v ČR vůbec první fotografickou publikaci věnovanou Islandu s názvem Island, země neznámá. V současnosti je již beznadějně vyprodaná a proto přicházím s jejím pokračováním v podobě knihy Island - země včera zrozená.  Kniha byla slavnostně pokřtěna na 12. Islandském dni 15. června v Městské knihovně v Praze. Podrobnosti jsou zde.

Formát knihy 24 x 22 cm, 156 stran, křídový papír, vázaná, laminovaný přebal. Úvodní text český a anglický. Podrobnosti jsou zde.

Kniha byla vydána za podpory CK Periscope Skandinávie a Skupiny ČEZ.

Kniha je vyprodaná.

 

Kniha Island - země neznámá


obal knihy Island - země neznámá

První obrazová publikace, která o Islandu vyšla v České republice. Je výsledkem šesti expedic, při kterých jsem navštívil nejen všechna turisticky známá místa, ale také procestoval oblasti, kam zavítá jenom velmi malé procento návštěvníků.
Kniha obsahuje více než 130 fotografií ze všech koutů Islandu a jistě potěší všechny, kteří ostrov navštívili a nemohou na něj zapomenout, ale i ty, kteří se tam buď chystají nebo si chtějí jenom udělat představu o tomto podivuhodném ostrově uprostřed severního Atlantiku.

Více informací zde.

Kniha je vyprodaná.