ISLAND AUTEM – to je název knížky, na níž jsem pracoval v letech 2006-2009 a kterou vydalo nakladatelství AKCENT v Třebíči. 
Jde o průvodce pro řidiče aut 4x4, kteří se rozhodnou vypravit do islandského vnitrozemí. Je to knížka na českém trhu skutečně ojedinělá a unikátní. Obsáhlé, několikasetstránkové knihy
o Islandu (Lonely Planet, Rough aj.) popisují vnitrozemí Islandu jenom na několika stránkách. Přitom vnitrozemí, dostupné jenom auty 4 x 4 během letních měsíců července a srpna, tvoří většinu plochy Islandu. A kdo chce poznat Island nejenom z oken zájezdového autobusu, který obkrouží ostrov po silnici
č. 1, ten se prostě musí vypravit do vnitrozemí. Teprve tam Island odhalí svoji skutečnou tvář.
Průvodce obsahuje podrobný popis všech vnitrozemských cest s jejich zajímavostmi
i nebezpečími. Jako zdroj sloužila výhradně osobní zkušenost, nikoli „opisování“ jiných průvodců nebo něčí vyprávění. Všechny popsané cesty jsem osobně projel.
 
Formát knihy 17x24 cm, 192 stran, pevná vazba, přebal. Kniha ISLAND AUTEM je vyprodaná.  

 

V pondělí 11. dubna 2011 vyšlo II. doplněné a rozšířené vydání s názvem PRŮVODCE ISLANDSKÝM VNITROZEMÍMOproti předchozímu vydání jsou zde některé další vnitrozemské cesty, které v prvním vydání nebyly - například nejvýchodnější cesta na sopku Laki, nová cesta jižně ledovce Hofsjökull, velmi náročná cesta v jižní části vnitrozemí Hungursfit - Krokkur - Mosar  (je to cesta jen pro silné povahy) 
a samozřejmě jsou v knížce zachyceny změny, které způsobila erupce sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jaře 2010. 

Věřím, že knížka bude dobrou pomůckou pro každého, kdo se rozhodne objevovat vnitrozemi Islandu za volantem auta 4x4. Všechny popsané cesty jsem osobně projel, nejsou zde žádné zprostředkované informace.

Oproti prvnímu vydání je mapa na předsádkách doplněna o čísla popisovaných vnitrozemských cest, čtenář se tak lépe orientuje

Formát knihy 17x 24 cm, počet stran 208, vázaná v tvrdých deskách, přebal.
Cena knihy je 300.- Kč včetně DPH, plus poštovné.

Kniha je vyprodaná.

Proto jsem připravil zcela novou Island autem 4x4  smiley.

 
 
Jaké jsou vnitrozemské cesty?
Vnitrozemské cesty mají před číslem ještě písmeno F – to značí, že jsou určené jenom pro auta 4x4. I když většinu těchto cest lze absolvovat běžnými SUV, jako je např. Toyota RAV, Hyundai Santa Fe, Land Rover Freelander aj., některé si vyžadují opravdové off roady, vybavené redukcí a pokud možno i zvýšeným sáním. Pokud má silnice číslo (je značena i na ukazatelích žlutou tabulkou), stará se o ni stát, resp. správa silnic. A taková státní péče znamená, že ji na jaře projede buldozer či grejdr a vyrovná největší prohlubně či odstraní „závaly“ po jarním tání. Pokud silnice číslo nemá (její ukazatele mají modrou barvu), pak jde o tzv. silnici neoficiální, která sice existuje, ale o níž se nikdo nestará. Tady můžete očekávat úplně všechno a je jenom na vás, zda se na ni vydáte. Některé silnice jsou označeny ještě tabulkou s nápisem Torleidi – to značí velmi obtížné a nebezpečné cesty, určené pouze pro speciálně upravená terénní auta.
Obecné pravidlo pro cestování po vnitrozemí říká, že by nečíslované cesty a cesty torleidi měly být absolvovány pouze v koloně nejméně dvou vozidel. S výjimkou brodění řeky Krossá jsem všechny cesty projel osamoceným vozidlem. Můj průvodce islandským vnitrozemím by tedy mohl nést název Průvodce osamělého řidiče 4x4 po vnitrozemí Islandu.
 
Co je ve vnitrozemí nejobtížnější?
* přejezdy lávových polí a kamenitých úseků. (Někdy hledání optimálního směru průjezdu trvá déle, než vlastní jízda.)
* průjezdy úseků s hlubokým pískem. (Např. na silnici F 910 je tento úsek dlouhý 30 km.)
* brodění řek, zejména ledovcových, které mají kalnou, zcela neprůhlednou vodu. (Pod hladinou se mohou skrývat balvany, hluboké díry, naplavený písek ap. a to všechno může znamenat „konečnou“.)
* vzdálenost čerpacích stanic pohonných hmot. (Pokud jedete napříč Islandem, pak dvě nejbližší benzínky jsou od sebe 268 km. A protože ve vnitrozemí prakticky neexistují možnosti objížděk neprůjezdných úseků, je možná cesta pouze vpřed anebo zpět. V každém místě trasy byste měli mít tolik benzínu či nafty, aby to umožnilo spolehlivý „ústup z bojiště“.)
 
 

 

Fotografie v galerii ukazují některá místa ve vnitrozemí. Kliknutím je lze zvětšit a zároveň se zobrazí popisek.
Ale po pravdě řečeno, každá z těchto fotografií by potřebovala obsáhlý komentář.

Brod přes Krossá
Silnice F 902
Přejezd lávového pole Ódadahraun
Stezka Gaesavatnaleid
Trollíd u řeky Tungnaá
Průjezd záplavovou oblastí u ledovce Mýrdalsjökull 7-0261
_Brod přes řeku Kaldaklofskvísl 8-0923
Silnice F 228 k Veidivötnu 7-0552 n
Silnice F 337 jižně ledovce Langjökull 7-0642
Průjezd jezerem Blautulón 8-0803
Brod přes Sydri - Ofaerá 8-1139
Centrální vysočina - Sprengisandur F 26 1319 - 11
Brod přes Holmsá - F 210 8-1110
Faxasund 7-0121
Faxasund 8-0762
Gaesavatnaleid 7-0419
Kempování u hory Valafell 1000 mnm 8-1768
Gaesavatnaleid 8-1744
Urdarháls 8-1717
Maelifellsandur 8-1041
Brodění řeky Dalsá 8 1286
Písečná bouře na F 902 8-1500
V soutěsce řeky Tverá
Brod jezerem Alftavatn 9EX_0786
Brod přes Markarfljót 9EX_0807
Soutěska Tverá 9EX_0928
Brod přes Kaldaklofskvísl EX9_1005
Cesta Krókur - Mosar EX9_1229
Cesta Krókur - Mosar EX9_1255
Cesta jižně Klakkur EX9_2288
Cesta jižně Klakkur EX9_2308