Setkání, povídky z Islandu

V lednu 2019 vyšla moje osmá knížka věnovaná Islandu - soubor povídek s názvem Setkání. 
Formát 115x155 mm, 136 stran, vázaná v tvrdých deskách, laminovaný přebal. 

Závěrečná poznámka v knížce: 
 

Mezi realitou a fantazií

Knížka Setkání – s podtitulem povídky z Islandu – obsahuje 18 příběhů na rozhraní reality a fantazie, jejichž hrdinové se setkávají s všedními i nečekanými situacemi, ale také se svými představami, se svou minulostí a možná i budoucností. A v těchto setkáních mohou nacházet sami sebe, nebo naopak sami sobě se vzdalovat.

Zpočátku reálný popis islandské krajiny, silnice číslo 1, nebo horské cesty, a jména známých míst. Skoro jako byste četli cestopis. Před očima se vám vybavují statické obrázky z fotografií či filmů, které jste někdy někde viděli, nebo dokonce přímo z vašich snímků a vzpomínek, pokud jste již Island navštívili. Ano, to místo znám, tam jsem byl, o něm jsem slyšel, napadne mnohé v průběhu čtení rozehrávajícího se příběhu. Ale při jeho pokračování započnete váhat; je to vůbec pravda, nebo výtvor autorovy fantazie? Nakonec dočtete poslední řádky a necháváte v sobě obsah dozrát i s jeho překvapivým koncem. Může se vás zmocnit pocit, že vlastní příběh začíná až poslední větou.

Hlavou se vám honí spousta otázek, že by déjà vu? Možná ještě jednou přelétnete očima celý text, možná se vrátíte znovu na začátek. Nebo vám zvědavost nedá a vy se pustíte do další povídky. Nakonec knihu zavřete a necháváte plynout své vlastí myšlenky a sny. Je to stejné, jako když listujete fotografickou publikací. Něco vás donutí zastavit se, přemýšlet, vzpomínat, tvořit svůj vlastní příběh. 

Julio Cortázar, autor povídky, která sloužila jako předloha k nesmrtelnému filmu Michelangela Antonioniho Zvětšenina, viděl analogii v povídce a fotografii: „Obě z reality vystřihnou fragment a dají mu určité ohraničení, ale tak, že tento fragment působí jako rozbuška, jež otevírá dokořán skutečnost daleko širší…“ A právě Cortázárovo srovnávání povídky a fotografie mě dovedla k pochopení, co přimělo fotografa Jana Suchardu, autora tří fotografických publikací o Islandu, k napsání povídek inspirovaných touto zemí. Za dlouhé roky cestování po tomto magickém ostrově, seznamování se s životem jeho obyvatel a zajímavou historií, vnímání až mystické islandské krajiny a následném zpracovávání fotografického materiálu se mu v hlavě rodily příběhy, které se jednoho dne rozhodl převést do povídek. Povídek inspirovaných Islandem, zemí, kde můžete potkat elfy a mluvit s kameny, stačí jen být vnímaví a správně naladěni. Ale také zemí, která možná způsobí, že po návratu domů nespatříte v zrcadle sebe, ale tvář někoho jiného…

Jana Jakšová
předsedkyně Klubu islandskych fanatiků

 

Cena 170.- Kč, při objednání přes internet 150.- Kč.
Knížka je k dostání u všech dobrých knihkupců nebo ji lze objednat zde.
 

Kniha bude pokřtěna na 17. Islandském dni v Praze v Mětské knihovně 30. března 2019. Jak jinak, než islandským brenivínem.

 

Přebal knížky a ukázka stránek

 

Dva z ohlasů

Přečteno jedním dechem, zařazeno mezi knížky, ke kterým se určitě budu vracet.
Je úžasné setkat se s textem, který vyjadřuje mé myšlenky a mé pocity.
Děkuji.
Jana Jo.....

 

Knížka famózní, četl jsem ji už vícekrát, pokaždé se mi zdá že tam něco přibylo, co jsem si před tím nevšiml, je tam toho moc mezi řádky, /já bych o vánocích do Dupavíku moc chtěl …např./
...  a už se těším na pokračování v dalších dílech.  A ty smutné to tam patří.

Jiří H.

 

 

A kdyby někoho zajímalo...

... kde se odehrávají příběhy jednotlivých povídek smiley