Ryby v soli - druhé povídky z Islandu

V pátek 29. 5. 2020 vyšla knížka povídek Ryby v soli s podtitulem Druhé povídky z Islandu

Knížka Ryby v soli volně navazuje na sbírku Setkání, která vyšla v roce 2019. Přináší osmnáct nových příběhů inspirovaných Islandem. Jsou to povídky velmi specifické. Každá je jiná, a přece všechny cosi spojuje. Je to jejich způsob vidění světa, hlubší vnímání souvislostí a toho, co se skrývá pod povrchem věcí, které rozechvívá a možná i znejisťuje čtenáře.

Island je zemí, jejíž krajina doslova ohromí naprostou většinu návštěvníků. Z putování po ostrově si lidé odnášejí nepřeberné množství obrázků v mobilech, fotoaparátech či ve své paměti. Ale jen málokdo pohlédne „za oponu“, do života Islanďanů a jejich uvažování, do tisícileté historie plné zápasů o přežití v „boji“ s nemilosrdnými přírodními silami.

Tento boj, spolu s duchovním odkazem prvních přistěhovalců, se otiskl i do myšlenkového světa a chování současných obyvatel ostrova. Mnozí berou jako samozřejmost události a jevy, které se racionálně uvažujícímu Evropanovi vymykají z jeho chápání.

A právě knížka Ryby v soli, stejně jako předchozí Setkání, nabízí čtenáři možnost poodhrnout oponu a vidět tak mnohem víc, než jen barvy a tvary krajiny, které se mu rozprostřou před očima při návštěvě ostrova nebo při pohledu na fotografie v knihách, v prospektech cestovních kanceláří nebo na internetu.

 

Formát 115x155 mm, 136 stran, vázaná v tvrdých deskách, laminovaný potah. Cena 170.- Kč

Knížka je k dostání u všech dobrých knihkupců, v internetovém knIhkupectví Kosmas nebo  zde.

 

A jeden z ohlasů:

Když jsem ty povídky četla, tak jsem si neustále říkala, ze všechny jsou takové melancholicke a zanechávají
v člověku nejistotu a často i smutek nebo pocit osamění... ale po dotčeni cele knihy mi doslo, ze to je přesně Island. Nic tu není tak jednoduché a příroda a počasí je přesně takové, jako povídky. Chmurne a chladné.
S občasným sluncem, které ukáže duhu.
Jana T.

 

Náhled stránek